Poskytujeme tie najlepšie služby pre váš trávnik
Bulharská 35, 917 01 Trnava
033 53 40 301
SK UA RU

 

Výsadba drevín

Vhodný výber druhu na dané stanovište je nielen zárukou prežitia dreviny, ale aj menšej náročnosti na nasledujúcu pestovateľskú starostlivosť.

Čas výsadby

Čas výsadby sa odvíja od rastu koreňovej sústavy, ktorý sa nie vždy zhoduje s rastom nadzemnej časti. Má dve intenzívne fázy – máj, jún a september, október. Najvhodnejšie ročné obdobie na vysádzanie okrasných drevín je preto jeseň a jar. V menej priaznivých klimatických podmienkach a pri chúlostivejších druhoch uprednostňujeme jarné obdobie. Najvhodnejším časom na výsadbu drevín je koniec leta (pre ihličnaté a vždyzelené dreviny) a jeseň pre listnáče (od polovice októbra do príchodu silnejších mrazov) alebo skorá jar (od polovice marca do mája). 

Okrasné záhony

Upravené a impozantne pôsobiace kvetinové záhony sú najlepšou vizitkou majiteľa záhrady a silným magnetom priťahujúcim pohľady okoloidúcich. Najčastejšie sa také záhony ťahajú pozdĺž hraníc pozemku (v tvare úzkych pásov), niekedy ich chráni kulisa vytvorená z vyšších drevín alebo živé ploty. Tvar záhona by mal byť v harmónii s celou záhradou.

Najvhodnejším obdobím na založenie kvetinových záhonov je jar. Pôdu si musíte vopred pripraviť, to znamená odstrániť trávu a širokolistú burinu, prekypriť ju do hĺbky aspoň 40 cm a pridať kvalitný kompost, ktorý ju obohatí o živiny. Ak máte v záhrade ťažkú pôdu, zapracujte do nej piesok, naopak, do ľahkej pôdy pridajte bentonit – zlepšíte jej štruktúru. Pri zakladaní záhonov sa odporúča pridať do pôdy aj minerálne granulované hnojivo. Keď je pôda pripravená, môžete začať s výsadbou. Aby ste získali približný obraz, ako bude záhon vyzerať, rozložte si jednotlivé črepníky so zakorenenými rastlinami na ploche záhona. Pri sadení rastlín musí byť vrchná vrstva koreňového balu v rovnakej výške ako vrchná vrstva pôdy na záhone – rastliny nesmú byť v pôde „utopené“. Po výsadbe pritlačte pôdu k rastlinám. Aby sa rastliny dobre zakorenili, niekoľko týždňov po výsadbe ich pravidelne zalievajte (pôda nesmie byť suchá!). 

SK UA RU