Poskytujeme tie najlepšie služby pre váš trávnik
Bulharská 35, 917 01 Trnava
033 53 40 301
SK UA RU

Valcovanie trávnika

Valcovanie je veľmi potrebné u golfových a futbalových trávnikov, pretože ak sa tieto pravidelne valcujú, sú menej náchylné na tvorbu suchých miest (Dry patch) a dolárovú škvrnitosť (Dollar Spot). Valcovaním sa zlepší kvalita trávneho koberca, zníži sa spotreba vody a hnojiva.

U ostatých trávnikov je dôležité valcovanie kvôli úprave rovnosti povrchu pri výseve, po zime sa utužuje premrznutá pôda a spevňuje sa sypká pôda. Vlaha sa dostáva lepšie ku korienkom. Je treba si dobre premyslieť, či pôdu valcovať. Valcovať môžete iba pôdy ľahšie, pretože ťažké pôdy sa valcovaním stávajú ešte ťažšie a z povrchu pôdy sa vytláča kyslík, ktorý je potrebný pre rast tráv a rozklad organickej hmoty. Ideálna pôda pre trávnik by mala obsahovať 10 - 15% objemu vzduchu. Pôdy s menším obsahom spôsobia, že voda zle vsakuje a tiež je problém s prienikom hnojív.

Čas na valcovanie

Valcovať by sa malo na začiatku jari z toho dôvodu, že valcovanie poškodí mierne korene tráv a tá potrebuje čas na zotavenie. Valcujú sa kvalitné, nízko strihané trávniky, u ťažkých pôd sa valcuje iba vtedy, keď sú mierne vlhké, nie mokré.

SK UA RU