Poskytujeme tie najlepšie služby pre váš trávnik
Bulharská 35, 917 01 Trnava
033 53 40 301
SK UA RU

Psy a krtkovia v trávniku

Ak chcete vytvoriť krásny a zdravý trávnik vyžaduje si tento proces čas a úsilie. Musíte zabezpečiť nielen správne polievanie a prevzdušňovanie trávnika, ale aj vyhrať boj s burinami a škodcami. Bohužiaľ, nielen choroby a nepriaznivé poveternostné podmienky vplývajú na Váš trávnik zle, ale aj Vaše domáce zviera – pes.

dog-lawn-burn-brown-urine

Psy môžu poškodiť trávnik niekoľkými spôsobmi:

- vyhrabávajú jamy, do ktorých ukrývajú jedlo, keď ho hľadajú spravidla vyhrabú jamu na novom mieste;

- konzumácia trávy;

- močom a výkalmi spaľujú trávnik;

- príliš aktívne hry na trávniku.

Každý z vyššie uvedených faktorov pomalým spôsobom likviduje Váš trávnik, do ktorého ste investovali toľko času a financií. Majte na pamäti, že stupeň poškodenia môže byť natoľko závažný, že zotavenie trávnika môže trvať dlhú dobu.

Ako cvičiť Vášho psa, aby nelikvidoval Váš trávnik?

Najčastejším problémom všetkých majiteľov psov sú nápadné žlto-hnedé škvrny spôsobené močením psa na trávnik, čím dochádza k zastaveniu rastu trávy v dôsledku vplyvu kyslej reakcie psieho moču. Malé množstvo výkalov psa môže pôsobiť ako hnojivo, ale vo väčšom množstve postupne trávnik výkaly ničia.

Psí moč je väčší problém ako psie výkaly. Dôvodom je, že tráva automaticky a rýchlo absorbuje kyslý moč bohatý na dusík. Výkaly, naopak, zostávajú na povrchu trávy.

Najlepší spôsob, ako zabrániť poškodeniu trávnika psími exkrementami je nedovoliť psom močiť, kde chcú. Najlepším riešením je vybrať miesto, ktoré bude psovi slúžiť ako toaleta.

Ako zabrániť pošliapanie dole tráva

Pre mnohých ľudí je aktívna hra na trávniku so svojim psom jeden z najlepších spôsobov ako tráviť voľný čas.

Rovnako ako psie exkrementy, dlhé hry na trávniku môžu postupne poškodiť trávnik a spôsobiť odumieranie celých častí trávnika. Preto je vhodné vymedziť psovi na ploche trávnika miesto pre hry a ostatné časti zostanú neporušené.

Trávne druhy lepšie znášajúce psie výkaly a zaťaženie

Pretože neexistuje žiadny spoľahlivý spôsob, ako udržať Váš trávnik bez poškodenia, pokiaľ máte doma psa, môžete si zvoliť trávnu zmes, ktorá pozostáva z druhov, ktoré sú odolnejšie voči zaťaženiu a rýchlejšie obnovujú.

Tu sú niektoré z nich:

- Cynodon (Prstnatec) - rýchle sa zotavuje a je odolnejší voči zošliapávaniu a záťaži.

- Lollium (Mätonoh) - lepšie znáša zaťaženie.

Ak ste sa rozhodli založiť trávnik a máte pochybnosti, obráťte sa na odborníkov, ktorý zvolia optimálnu trávnu zmes na základe pôdnych a klimatických podmienok a založia trávnik, ktorý bude prinášať radosť nielen Vám, ale aj Vášmu domácemu maznáčikovi.

 

 

Krtkovia

Krtkovia sú problémom, ktorý sa prejavuje na trávniku predovšetkým esteticky. Zanecháavajú za sebou brázdy a dutiny, ktoré sa na povrchumole lawn damage(1) trávnika prejavujú ako kopy zeme. Najčastejšie sa vyskytujú na trávnikoch, ktoré sú založené na piesočnatých pôdach, ale nemajú problém napadnúť akýkoľvek trávnik.

 

Prevencia výskytu krtkov

Zabrániť tvorbe tzv. krtincov je omnoho jednoduchšie a efektívnejšie ako s nimi bojovať. Krtkovia požierajú najmä dážďovky, takže je potrebné znížiť množstvo výskytu dážďoviek v pôde.

Vyhnať krtka z trávnika je veľmi náročné. Publikácie uvádzajú rôzne spôsoby boja proti nim: naftalén, horiaci papier, rôzne dezinfekčné a špeciálne dymovnice, pasce. Používať chemické prostriedky môžu iba profesionálne vyškolení odborníci.

SK UA RU