Poskytujeme tie najlepšie služby pre váš trávnik
Bulharská 35, 917 01 Trnava
033 53 40 301
SK UA RU

Letné fusariózy (Fusarium sp.)fusarium-s

Symptómy :

Prvým príznakom choroby sú drobné škvrny okrúhleho tvaru, ktoré sa spájajú do väčších nepravidelných blokov. Trávnik v mieste poškodenia schne a odumiera. Regenerácia je veľmi ťažká

Rizikové faktory :

Vysoká teplota a vlhkosť, oslnenie trávniku, stres zo sucha a následné intenzívne zrážky, extrémne hodnoty pH, nevyrovnaná výživa – veľa N, málo K -extenzívne udržované trávniky, veľa plsti a organických zvyškov. Typicky priaznivé podmienky na rozvoj choroby sa vyskytujú hlavne v lete (jún, júl, august).

Vývoj a šírenie :

Pôvodca choroby prečká vo forme mycélia v infikovanej trávnej hmote alebo organických zvyškoch. Za priaznivých podmienok, dochádza k rastu mycélia neskôr chlamidospór , k rozvoju huby a jej rozšíreniu na zdravé časti trávnika.

Ochrana :

vyrovnaná výživa, prísun draslíka v letnom období, pravidelné kosenie a prevzdušňovanie trávnika, vyvarovanie stresu zo sucha, pravidelné odstraňovanie plsti. V prípade silného napadnutia ošetriť fungicídom s účinnou látkou fenarimol , iprodione, myclobutanil, propiconazole, triadimefon. V prípade silného napadnutia urobiť dosev prázdnych miest.

Odporúča sa preventívne ošetrenie na jeseň s prípravkom s účinnou látkou azoxystrobin.

SK UA RU