Poskytujeme tie najlepšie služby pre váš trávnik
Bulharská 35, 917 01 Trnava
033 53 40 301
SK UA RU

Hnojenie trávnikov

Hnojenie trávnika je v mnohých prípadoch podceňovaná činnosť a veľa majiteľov trávnikov ich nehnojí vôbec. Ak chcete mať krásny, hustý trávnik - treba sa oň starať. Okrem mechanickej starostlivosti je nevyhnutné aj hnojenie.

V každom ročnom období potrebuje trávnik iný typ výživy. V prípade záujmu Vám vypracujeme plány - rozpočty hnojenia a váš trávnik pohnojíme profesionálnymi hnojivami firmy EVERRIS a KRIKETS. Používame rozmetadlá firmy EVERRIS.

4 hlavné dôvody prečo hnojiť Váš trávnik

Vzhľad trávnika zblízka

Trávnik vyzerá krásne z diaľky, ale pri detailnom prezeraní uvidíte veľa prázdnych miest, buriny a poškodených miest. Hnojenie pomáha Vášmu trávniku vyzerať dobre aj zblízka...

Regenerácia

Kosenie vystavuje trávnik stresu a obmedzuje jeho schopnosť premeniť slnko, vodu a oxid uhličitý na potravu. 

Vyšľachtené k lepšiemu výkonu

V súčasnosti sú trávne druhy vyšľachtené tak , aby vyzerali veľmi dobre , ale vyžadujú špeciálnu starostlivosť , aby vyzerali ako očakávame.

 Zadržanie vody

Hnojený trávnik bude vytvárať hustý trávny drn s množstvom koreňov a táto štruktúra pomáha udržať vodu v okolí koreňov rastliny a napomáha absorpcii vody do pôdy. 

 

Aké prvky aplikujeme do trávnika pri hnojení?

Trávnik potrebuje pre optimálny rast živiny ako sú dusík, fosfáty, magnézium a stopové prvky v správnom pomere. Ak nie je v hnojive správny obsah dusíka, môžu sa spáliť steblá trávy, pri nadmerne kyslej a vlhkej pôde sa usadí v trávniku mach. Kosenie tiež odoberá trávniku biomasu, a tým i živiny. Preto sa musia pridať vo forme hnojiva. V prvom rade preto, aby mal peknú zelenú farbu, bol hustý a odolný, tiež však preto, aby sa v ňom neusídlila burina.

Dusík / N/- stimuluje rast trávnika, zabezpečuje sýtozelenú farbu listov. Aplikujeme min. raz za sezónu, na jar a v lete.
Účinok - zelená farba trávnika a rýchly rast . Hnojivo na jarné a letné hnojenie musí obsahovať dusík, ak nie, nekupujte ho. Dusík môže byť v pomaly alebo rýchlo uvoľňujúcej sa forme. Rast trávnika nie je žiadúci v zime , preto hnojivo na jesenné hnojenie by ho malo mať nižší obsah dusíka.
 

Fosfor / P/ - podporuje rast koreňov. Aplikujeme raz za sezónu na jar alebo na jeseň.
Účinok- stimuluje tvorbu koreňového systému, čo má za následok skorší príjem živín z pôdy na jar, zvýšený príjem živín a vody počas leta, výraznejšiu tvorbu bočných výhonkov na jeseň.
 

Draslík / K/- podporuje dobrý zdravotný stav trávnika. Aplikujeme raz za sezónu na jar alebo na jeseň.
Účinok- Podporuje odolnosť trávnika voči stresovým faktorom- suchu, chorobám, chladu.

Kedy sa hnojí?

 Hnojiť by sa malo pred alebo medzi obdobím maximálneho rastu trávnika - teda na jar alebo v lete a v októbri. Kto sa rozhodne hnojiť trávnik iba 1x, mal by ho hnojiť v októbri. Ak však chcete mať trávnik ako z rozprávky, hnojte ho minimálne dvakrát - na jar, v júni a v októbri. Na jar má trávnik najvyššiu potrebu prísunu živín, v lete hnojíte preto, aby sa podporila dobrá regenerácia, v októbri, aby si urobil rezervy na jarné obdobie. Ak ide o trávnik na športové účely, je vhodné pridať živiny i 5x do roka.
Dusíkom hnojíme ako prvým skoro na jar, nakoľko trávnik začína intenzívne rásť. Môžeme hnojiť kombinovaným hnojivom spolu s fosforom a draslíkom. Je vhodné aplikovať dusík v rýchlo pôsobiacej i pomaly pôsobiacej forme. Možno použiť hnojivo s herbicídnym účinkom.
Ak sa objavia prázdne miesta v trávniku , môžeme hnojiť podobnými hnojivami i v lete.
Na jeseň zásadne nehnojíme dusíkom v rýchlo pôsobiacej forme. Použijeme hnojivo s obsahom draslíka, ktorý podporí dobré prezimovanie. Zvlášť si dáme záležať na hnojení po veľmi suchom lete.

 

Základné pravidlá hnojenia

Dusíkom hnojíme ako prvým na jar, pretože trávnik začína intenzívne rásť. Môže sa hnojiť aj kombinovaným hnojivom spolu s fosforom a draslíkom..Je vhodné aplikoať dusík v rýchlo pôsobiacej i pomalym pôsobiacej forme. Môže sa použiť hnojivo s herbicídnym účinkom. Ak sa objavia prázdne miesta v trávniku, môžeme hnojiť podobnými hnojivami.

Ako sa hnojí?
Ak prší, alebo sa očakáva dážď, nepridávajte v žiadnom prípade hnojivo vášmu trávniku. Aplikácia hnojív by mala byť pravidelná bez nehnojených miest a zároveň bez miest hnojených 2x.

 

Ako aplikujeme hnojivá?

1. Ručná aplikácia - aplikuje sa  polovičná dávka hnojiva, pohybujúc sa v jednom smere a druhú pohybujúc sa kolmo na prvú aplikáciu.
 

 

2. Aplikátor - aplikuje sa jedným smerom a pohybovať by ste sa mali rovnakou rýchlosťou. Pri aplikovaní hnojív pomocou väčších aplikátorov dosiahnete rovnomernejšie rozmiestnenie hnojív na povrchu trávnika.
Druhy aplikátorov:
- ručné

- štrbinové 

- rotačné

               

                   Ručný aplikátor                            Štrbinový aplikátor                       Rotačný aplikátor

 

Viac informácií o hnojení trávnikov nájdete na http://www.golfonline.sk/profesionalne-sluzby/greenkeeping/teoria-greenkeepingu/hnojenie-a-regulacia-rastu/ alebo na http://www.kvetyazahrada.sk/clanky/vyziva-travnika.

Význam hnojív je v starostlivosti o trávnik nesmierny. Sú zdrojom potrebných živín pre kvalitný a zdravý trávnik, zabezpečujú vyrovnanosť porastu, zlepšujú jeho vzhľad a napomáhajú jeho obnove.

GRANULOVANÉ HNOJIVÁ

Do tejto kategórie patria tradičné hnojivá s krátkodobou účinnosťou a hnojivá s dlhodobou účinnosťou resp. s postupným uvoľňovaním živín.

Do kategórie hnojív s dlhodobou účinnosťou, resp. postupným uvoľňovaním živín patria hnojivá LANDSCAPER PRO od výrobcu EVERRIS alebo hnojivá KRIKETS. Živiny sú v hnojive obalené živicovým obalom, cez ktorý sa postupne uvoľňujú do pôdy. Dusík - prvok podstatný pre rast trávnika je obsiahnutý vo formách, ktoré sa z pôdy nevyplavujú. Po vniknutí vody do vnútra granule, sa začínajú uvoľňovať živiny do pôdy. Každá granula obsahuje všetky živiny. Živiny sa uvoľňujú iba na základe teploty pôdy.

Rozdiel medzi aplikáciou tradičného hnojiva a hnojiva s dlhodobou účinnosťou

Aplikácia tradičného hnojiva s krátkodobou účinnosťou
Ide o nerovnomerné rozmiestnenie granúl na povrchu v dôsledku nerovbnakej hmotnosti a rôznych živín v rôznych granuliach, čo má za následok, že nie každá rastlina dostane rovnakú dávku N,P,K, výsledkom čoho je nerovnomerný rast.

  

Aplikácia hnojiva s postupným uvoľňovaním živín
Všetky živiny sú v jednej granuli s veľmi príbuznou hmotnosťou, takže každá rastlina  dostane rovnakú dávku N,P,K. Výsledkom je rovnomerný rast trávnika.

 

 

TEKUTÉ HNOJIVÁ

Prednosťou tekutých hnojív je maximálne využitie živín, okamžité pôsobenie na rastlinu, nižšie náklady na hnojenie. Mimoriadny význam má , keď pôdne pomery sú na príjem živín nepriaznivé , alebo rastlina neprijíma živiny napr. vplyvom chladu. Pri vyšších dávkach vody je hnojivo prijímané koreňmi .

Do kategórie tekutých hnojív ponúkajúcich uvedené prednosti patria hnojivá GREENMASTER LIQIUD.Hnojivá Greenmaster liquid obsahujú mikroelementy v chelátovej forme, ktoré sú plne využiteľné rastlinou po aplikácii a nestávajú sa nedostupnými pre rastlinu. Chelátová forma zabraňuje „ uzamknutiu „ živiny na formy nedostupné pre rastlinu. Všetky typy hnojiva Greenmaster liquid sú navzájom miešateľné ( okrem hnojiva Ca- Booster ), čo umožňuje rozmanitú kombináciu pre rôzne rastvé fázy a potreby trávnika.

 

VODOROZPUSTNÉ HNOJIVÁ

Výhodou vodoruzpustných hnojív je vytvorenie hnojivového roztoku "šitého na mieru" podľa stavu porastu a ročného obdobia a možnosť tak reagovať na aktuálny stav porastu. Vodorozpustné hnojivá sa v čase ekonomickej krízy stávajú čoraz častejšie ekonomickým variantom hnojenia. Nevýhodou je potreba opakovaného hnojenia cca. v mesačných intervaloch. Výhodou je možnosť reagovania na aktuálny stav porastu a vytvorenia hnojivového roztoku  "šitého na mieru" pre stav porastu a ročné obdobie.

Do kategórie dostupných vodorozpustných hnojív patria hnojivá FUSION SOLUBLE a vodorozpustné hnojivo na trávnik SUBSTRAL. Hnojivá FUSION SOLUBLE majú široký rad výhod:

- rýchla reakcia trávnika na hnojenie.

- konomická alternatíva hnojenia.

- vyrovnaný rast.

- možnosť prispôsobenia dávky podľa stavu porastu a ročného obdobia.

- 100% rozpustnosť .

 

ORGANICKÉ HNOJIVÁ

Organicko-minerálne hnojivá dodávajú do pôdy okrem minerálnych látok organickú hmotu , ktorá v pôde nasledujúce benefity :
- rozkladom organickej hmoty sa uvoľňujú do pôdy živiny
- obohatenie pôdy o organickú hmotu , ktorá napomáha udržaniu živín v pôde
- obohacuje pôdu o mikroorganizmy , ktoré podporujú odolnosť trávnika proti stresom, zvyšujú "životaschopnosť" trávnika
V neposlednom rade je to ekologický trend. V mnohých krajinách Európy sú organické hnojivá jediným možným zdrojom dodania živín ( minerálne hnojivá sú zakázané).

Na našom trhu sú dostupné organické hnojivá IMPACT ORGANIC.

Viac o hnojivách sa dozviete na http://www.golfonline.sk/profesionalne-sluzby/greenkeeping/teoria-greenkeepingu/hnojenie-a-regulacia-rastu/hnojiva/ a na http://www.kvetyazahrada.sk/clanky/vyziva-travnika.

Profesionálne programy hnojenia s použitím hnojívLANDSCAPER PRO

Program všeobecnej udržby trávnika - 1 aplikácia za rok

FULL SEASON 27+05+05+2MgO

8 – 9 mesačné

Jedna aplikácia na jar vyživuje trávnik počas  celého vegetačného obdobia.

Živiny sú dodávané postupne v priebehu 8-9 mesiacov.

Vyrovnaný rast nadzemnej a podzemnej hmoty.

Zvýšená odolnosť voči chorobám a škodcom.

 


 

Program všeobecnej udržby trávnika - 2 aplikácie za rok

 

ALL ROUND 24+05+08+2MgO

4 - 5mesačné

Vhodný do bezproblémových porastov.

Vyvážená výživa v priebehu relatívne dlhého obdobia.

Vyrovnaný rast nadzemnej a podzemnej hmoty.

Mladým trávnikom pomáha k rýchlemu zapojeniu.

 

PRE WINTER 14+05+21+2MgO

4 - 5mesačné

Trávnik potrebuje počas zimy len málo živín.

Mladým trávnikom pomáha k rýchlemu zapojeniu.

 


 

Program všeobecnej udržby trávnika - 3 aplikácie za rok

MAINTENANCE 24+05+12+2MgO

2 – 3mesačné

Vhodný do bezproblémových porastov.

Vyvážená výživa v priebehu relatívne dlhého obdobia.

Vyrovnaný rast nadzemnej a podzemnej hmoty.

Mladým trávnikom pomáha k rýchlemu zapojeniu.

 

STRESS CONTROL 16+05+22 

2 - 3mesačné

Trávnik potrebuje počas zimy len málo živín.

Mladým trávnikom pomáha k rýchlemu zapojeniu.

 

NEW GRASS 20+20+08 

3 mesačné

Vybalancovaný obsah živín. Zvýšený obsah fosforu podporuje

rast koreňov.


Program na kontrolu burín v trávniku

WEED CONTROL 22+05+05+2.4D+Dicamba

Hnojivo s herbicídnou prísadou na potlačenie rastu dvojklíčnolistových

burín.

Aplikujeme každý rok alebo raz za dva roky.

Podporuje rast hustého trávnika.

 

ALL ROUND 24+05+08+2MgO 

4 - 5mesačné

Vhodný do bezproblémových porastov.

Vyvážená výživa počas relatívne dlhého obdobia.

Vyrovnaný rast nadzemnej a podzemnej hmoty.

Mladým trávnikom pomáha k rýchlemu zapojeniu.

 


 

Program na kontrolu machu v trávniku

MOSS CONTROL  14+00+05+Fe

Aplikujeme v trávnikoch na zatienených miestach, kde je často zvýšený

obsah machu. 

Súčasne potláča rast machu a stimuluje rast tráv.

Podporuje zapojenie prázdnych miest v trávniku.

Výsledky viditeľný už pár dní od aplikácie.

 

ALL ROUND 24+05+08+ 2MgO

4 - 5mesačné

Vyvážená výživa počas relatívne dlhého obdobia-

Mladým trávnikom pomáha k rýchlemu zapojeniu.

 

PRE WINTER 14+05+21+ 2MgO 

4 - 5mesačné

Trávnik potrebuje živiny i počas zimného obdobia.

Mladým trávnikom pomáha k rýchlemu zapojeniu.

 


 

Program hnojenia trávnika založeného výsevom

NEW GRASS 20+20+08

3 mesačné

Doporučené aplikovať po výseve.

Zvýšený obsah fosforu podporuje rast koreňov a zakorenenie rastlín.

Pomáha mladým rastlinám k rýchlemu zapojeniu porastu.

 

ALL ROUND 24+05+08+ 2MgO

4 - 5mesačné

Vyvážená výživa počas relatívne dlhého obdobia-

Mladým trávnikom pomáha k rýchlemu zapojeniu.

 

PRE WINTER 14+05+21+ 2MgO

4 - 5mesačné

Trávnik potrebuje živiny i počas zimného obdobia.

Mladým trávnikom pomáha k rýchlemu zapojeniu.


Program hnojenia trávnika založeného pokládkou trávneho koberca (mačinovaním)

.

SK UA RU