Poskytujeme tie najlepšie služby pre váš trávnik
Bulharská 35, 917 01 Trnava
033 53 40 301
SK UA RU

História kosenia

Doba pre vynájdením kosačky na trávu

Pred vynájdením kosačiek na trávu v roku 1830, bola údržba trávnikov veľmi náročná. Trávnaté plochy pri domoch bohatých ľudí boli udržiavané ručne. Vo väčšine prípadov údržbu zabezpečovali ovce a iné hospodárske zvieratá. Na plochách, ktoré boli dlhodobo spásané králikmi, koňmi a ovcami, sa časom vytvoril zapojený, uhľadený a nízky porast – podobne ako dnešné moderné trávniky.

Trávniky sú v Európe populárne už od obdobia stredoveku.

 

sheep

Éra trávnikových kosačiek

Kosačka na kolesách

Prvú kosačku na trávu vynašiel anglický inžinier Edwin Beard Budding , v mestečku Stroud, Gloucestershire, Anglicko. V roku 1827 videl v miestnej továrni stroj, ktorý využíval rezacie valce na odstraňovanie nerovností z povrchu vlnenej tkaniny a vytváral hladký povrch. Napadlo mu, že tento stroj by mohol byť alternatívou k ručnému sekaniu trávnika na športoviskách a rozsiahlych trávnikoch v okolí domov bohatých ľudí. V roku 1830 mu bol pridelený patent, v ktorom svoj vynález opisuje ako ,, stroj, ktorého cieľom je upraviť a skrátiť vegetatívne časti rastlín a trávnikov na malých pozemkoch a pozemkoch určených na rekreáciu. ´´
Masová výroba trávnikových kosačiek bola zahájená v roku 1860.

Parter Lawn

 

V roku 1870 Elwood Makvayr v Richmond, štát Alabama, navrhol prvý stroj, ktorý bol veľmi ľahký a mal komerčný úspech. Američan John Albert Burr zdokonalil rotačnú kosačku (s rotujúcimi lopatkami) v roku 1899 v Spojených štátoch. V roku 1900 bola jednou z najznámejších kosačiek kosačka spoločnosti Ransomes. Po prvej svetovej vojne bola založená spoločnosť JP Engineering, Leicester, Anglicko, ktorá produkovala veľmi populárnu radu kosačiek. Do tohto obdobia boli stroje ťahané zvieratami a spomínané stroje už riadili ľudia (riadené stroje).

Neustále rastúca popularita športov ako tenis, kriket, kroket, futbal, rugby dopomohla k rozvoju strojov na údržbu trávnika. Kosačky boli výkonnejšie a efektívnejšie ako záhradnící, ktorí kosili trávu ručne alebo domáce zvieratá, ktoré niekedy vytrhali trávu až do holých miest.

James Sumner, Lancashire County, Anglicko v roku 1893 patentoval prvý stroj na parný pohon. Tento stroj využíval ako pohonnú látku petrolej alebo vykurovací olej.

Lawn_22

 

Rotačné kosačky

Rotačné kosačky (stroje s rotujúcimi nožmi) boli objavené v období, keď motory kosačiek boli menšie a ľahšie a dostatočne silné na to, aby roztočili čepele vysokou rýchlosťou. Začiatkom roka 1930 spoločnosť Power Speciality Ltd. začala vyrábať rotačnú kosačku s benzínovým pohonom.

K.K. Stacy – poľnohospodár z Midwest, USA začal vylepšovať rotačné ústrojenstvá kosačiek. Použil nože so zubatou čepeľou a nadstavil ich vodorovne, boli upevnené na vertikálne umiestnených hriadeľoch vo výške 50 mm a kosili vegetatívne časti rastlín v jednotnej výške, poháňané boli elektromotorom. Úspech tejto novej koncepcie rotačných kosačiek bol obmedzený tým, že Stacy použil príliš krátke čepele nožov a skutočnosťou, že vrúbkované ostrie nožov nebolo ideálne pre kosenie vegetatívnych častí rastlín a trávnika.

SK UA RU