Poskytujeme tie najlepšie služby pre váš trávnik
Bulharská 35, 917 01 Trnava
033 53 40 301
SK UA RU

Červená nitkovitosť (Laetisaria fuciformis)Krasnaya nit

Symptómy :

Spočiatku na tráve vidieť bledé nepravidelné, rôzne veľké škvrny , ktoré postupne dostávajú slamovo žltohnedú farbu. Na napadnutých častiach rastlín ( zvlášť pri vysokej vzdušnej vlhkosti ) sa objavujú červeno tmavo ružové vlákna mycélia huby a napadnuté miesta tak dostávajú červenkastú farbu. Listy môžu byť nitkovito zúžené . Za priaznivých podmienok choroba môže mať veľmi rýchly nástup.

Rizikové faktory :

Vysoká vlhkosť vzduchu, pri súčasnej teplote vzduchu 16-22 º C , dlhodobé zamokrenie , rosa, hmla , nízka hladina výživy. Choroba sa vyskytuje hlavne v neskorom lete a s skorej jari. Menej odolné sú odrody kostravy červenej.

Vývoj a šírenie :

Pôvodca choroby prečká vo forme sklerócia v infikovanej trávnej hmote alebo organických zvyškoch. Za priaznivých podmienok, dochádza k rozvoju huby a jej rozšíreniu na zdravé časti trávnika.

Ochrana :

Vyrovnaná výživa, pravidelné kosenie a prevzdušňovanie trávnika, optimálne zavlažovanie ( nezavlažovať príliš veľa), stieranie rosy . Odstraňovanie plste ako zdroja možnej nákazy. V prípade silného napadnutia ošetriť fungicídom s účinnou látkou mancozeb , prochloraz propiconazole, iprodione , azoxystrobin, ,triadimefon , myclobutanil . V prípade silného napadnutia urobiť dosev prázdnych miest.

SK UA RU