Poskytujeme tie najlepšie služby pre váš trávnik
Bulharská 35, 917 01 Trnava
033 53 40 301
SK UA RU

Buriny v trávniku

Burina v trávniku predstavuje problém, s ktorým sa stretáva väčšina majiteľov trávnika. Takmer všetky typy trávnikov sú citlivé na výskyt burín. Starostlivosť o trávnik nevyhnutne zahŕňa plán na prevenciu a odstránenie týchto nežiadúcich rastlín. Väčšina majiteľov v prípade výskytu burín v trávniku najíma profesionálov, aby trávniky chemicky ošetrili.

weeds on lawn

Typy burín

Širokolisté buriny - tieto buriny je najjednoduchšie rozpoznať. Zvyčajne rastie dva a viac druhov na jednom mieste, vzácne sa vyskytne iba jeden druh. Výskytu týchto burín je najjednoduchšie zabrániť udržiavaním hustého a zdravého porastu.

Buriny podobné obilninám - na prvý pohľad pripomínajú trávu, ale majú odlišný koreňový systém a iný typ stonky.

Trávne buriny - taktiež sú v trávniku ťažko rozlíšiteľné. Môžu znižovať zásoby vody, je potrebná intenzívnejšia závlaha. Veľmi efektívne je kosenie na správnu výšku.

Mnohé buriny sú klasifikované ako jednoročné. Tieto buriny je náročné odstrániť, pretože majú hlboké korene, ktoré sú prepojené s trávnikom. Preto musí plán starostlivosti o trávnik zahŕňať prevenciu proti šíreniu jednoročných burín. Druhy jednoročných burín závisia od klímy a regiónu. Buriny znášajúce chladnejšie počasie sa objavujú začiatkom jari a koncom jesene - darí sa im v chladných podmienkach. Pravidelnou kosbou sa ich dá úplne zbaviť.

 

Medzi chladnomilné jednoročné buriny patrí : 

V trávniku sa na jar vyskytujú aj chladnomilné trváce buriny:

Základným spôsobom ako sa brániť výskytu týchto burín v trávniku je kosba a odstraňovanie zvyškov burín z trávnika hrabaním.

Teplomilné jednoročné buriny - najlepšie sa im darí v teplých letných mesiacoch. Patria sem:

Výskyt týchto burín sa dá ovplyvniť intenzitou zavlažovania, kosením a odstránením ich zvyškov ihneď po skosení.

Teplomilné trvácne buriny - vyrastajú veľmi rýchlo pri teplom letnom počasí. Správna kosba a vyčistenie od zvyškov burín je postačujúce na likvidáciu týchto burín v trávniku.

SK UA RU