Na začiatku jari je vhodné vykonať vertikutáciu, poprípade i aerifikáciu. Tak isto nesmieme zabúdať na správnu výživu trávnej mačiny, najlepšie aplikáciou jarného hnojiva s vyšším obsahom dusíka na rýchly štart trávnika po zazimovaní.

Vertikutácia trávnika

Ak vznikne hustý koberec, tvorí sa i vrstva trávnej plsti (zvyšky tráv, mach a burina) a svetlo, voda a živiny nemôžu preniknúť ku koreňom. Vtedy treba trávnik vertikutovať. Odporúča sa na jar (marec/apríl) a na jeseň.Predtým sa trávnik nakrátko pokosí a vertikutuje sa najskôr pozdĺžne a potom priečne - aspoň 2x do roka. Najvhodnejší termín je od marca do júna a od augusta do polovice septembra.
Ak zostane na týchto miestach mach, môžete pôdu ošetriť prostriedkami na jeho odstránenie a pridať hnojivo KRIKETS Mossskiller, alebo EVERIS na odstránenie machu. Ak máte ťažkú pôdu, zapracujte do nej po vertikutácii piesok - maximálne 1,5 cm hrubú vrstvu. Pôda bude priepustnejšia a odolnejšia voči machu.Použiť môžete elektrický vertikutátor, ktorý je však málo výkonný, ale postačuje na menšie trávnaté plochy.

Aerifikácia - prevzdušnenie trávnika

Čo je to : uvoľnenie zhutnenia v koreňovej zóne, odstránenie zhutneného materiálu (a nahradenie top dressingom).

V utlačenej pôde znižuje sa množstvo pôdnych pórov , obmedzuje sa prístup vzduchu ku koreňom - rastliny prestávajú rásť.

Cieľ: - umožnenie „ dýchania koreňovej zóny - zvýšiť prístup vzduchu ku koreňom

Vytvorenie pevného koreňového systému - lepšie odoláva stresom.Z hľadiská optimálneho rastu trávnika, hádam najdôležitejšie je zabezpečiť v pôde vyrovnaný pomer vzduchu a vody. Voda sa dá relatívne ľahko regulovať závlahovým a drenážnym systémom, omnoho zložitejšie je regulovať v koreňovej zóne dostatok vzduchu. Obsah kyslíka v pôde je kľúčom k zdravému rastu a vývinu koreňov a tým aj nadzemnej hmoty, k eliminácii rozvoja chorôb.

- dutými hrotmi - tzv. HOLLOW CORING - z pôdy vyberieme tzv. "štuple", ktoré sa môžu nechať voľne na ploche , alebo hlavne v prípade ílovitej pôdy , pozberať .Do otvorov po aerifikácii je optimálne zapracovať kremičitý piesok ( viď. pieskovanie) alebo iných vhodný inertný materiál , čím je zabezpečený neustály prísun vzduchu resp. prienik vody k drenáži. Aerifikáciu je optimálne vykonávať pri trávnikoch starších ako 2 roky 1 krát ročne a pri trávnikoch starších ako 5 rokov aspoň 2 krát ročne, podľa potreby aj viac.Optimálnym obdobím pre aerifikáciu je jar (marec/apríl) alebo neskoré leto až jeseň (druhá polovica augusta/prvá polovica októbra).

Pieskovanie

Pieskovanie je primiešanie umytého - odvápneného piesku (najlepšie kremenného piesku, ktorého zrniečka majú priemer 0,2 mm.Aby sa piesok rozložil rovnomerne, používa sa aplikátor.Zlepšuje príjem vody, zvyšuje poréznosť pôdy a Používa sa hlavne na takých trávnatých plochách, ktoré sú viac zaťažované. Znižuje množtvo prázdnych miest v trávniku a následne tvorbu buriny.

Jarné hnojenie

Každý trávnik potrebuje iné množstvo hnojiva a výživy v závislosti od pôdy, druhu  a odrody trávy. Správna výživa je pre trávnik mimoriadne dôležitá. Používame vysoko kvalitné hnojivá (EVERRIS,  KRIKETS)a pokročilé technológie v oblasti hnojenia, ktoré výrazne prispievajú k tvorbe silného, zdravého a krásneho trávnika. Na jar sa používaju hnojivá s vyšším obsahom dusíka a mikroprvkov na rýchly štart po zazimovaní. Vhodné je použiť granulované hnojivá so živicovým obalom, ktoré sa pozvoľne uvoľňujú do pôdy, pre okamžitý efekt je vhodné aplikovať aj tekuté jarné hnojivo, výhodou tekutých hnojív je okamžitý účinok a namiešanie na mieru.